PROCON/POLZAK
2017

430 Uczestników

Hotel InterContinental – 17-18 października 2017

Zakupy 4.0

Tegorocznym tematem przewodnim konferencji była koncepcja „Zakupy 4.0”, będąca zakupowym odpowiednikiem ery Przemysłu 4.0 (Industry 4.0). Wzrost automatyzacji procesów przemysłowych, łatwy dostęp do nowoczesnych technologii, rosnące znaczenie Big Data oraz zyskujący popularność Internet Rzeczy (Internet-of-Things), określa obecnie kierunki rozwoju branży zakupowej.

Składowe tych zmian omawiane były w 6 blokach tematycznych:

  • Zakupy indirect (pośrednie)
  • Zakupy direct (produkcyjne)
  • Zakupy usług profesjonalnych (w tym: panel specjalny zakupu usług marketingowych realizowany przez SAR/PSML)
  • Procesy i narzędzia
  • Jak kupować outsourcing
  • Stoliki tematyczne – nowość na tegorocznej edycji

W ramach dyskusji i prezentacji wyklarowały się nie tylko główne zastosowania dla druku 3D, automatów wydających, zastosowaniach dla Big Data oraz wykorzystaniu elektronicznych modułów ocen dostawców (SRM), lecz także organizacyjne założenia i modele pozwalające na wprowadzenie firm w erę nowoczesnego zarządzania łańcuchem dostaw.

Sztuczna inteligencja a rola człowieka

Przedstawiane na 36 prelekcjach doświadczenia prelegentów niejednokrotnie pokazywały, jak relacje z dostawcami i zaufanie im okazywane mogą pozytywnie wpływać na procesy zakupowe. Innowacje wdrażane w firmach, mogą mieć swój początek w efektywnym współdziałaniu z dostawcą. Współpraca pomiędzy dostawcami a działami zakupów stała się podstawą dla urzeczywistnienia koncepcji Przemysłu 4.0 – jednocześnie pozwalając organizacjom na rozwój wewnętrzny i zewnętrzny.

– Jest tylko kwestią czasu, kiedy systemy informatyczne dorosną do takiego poziomu, że będą w stanie sugerować kupującym, kto jest dla nich najlepszym partnerem. Już dziś narzędzia typu Facebook wyświetlają reklamy, które mogą nas zainteresować. W pewnym momencie systemy zakupowe będą sugerować kupującym, z którymi dostawcami powinni wejść we współpracę – prognozuje Mateusz Borowiecki, prezes OptiBuy.

Wpływ technologii na codzienną pracę kupców stwarza szanse, jak i zagrożenia dla branży. Z jednej strony, sztuczna inteligencja może wspomóc specjalistów w dobieraniu dostawców, a z drugiej – zwiększy wymagania dla tych samych osób, tworząc bardzo szybko zmieniające się środowisko biznesowe.

 – Wyzwań nie brakuje. Potrzebujemy lepiej wykształconych ludzi w branży zakupowej. Procedury będą coraz bardziej przyspieszać – mówi Olaf Holzgrefe, Head of International & Affairs z BME E.V. w nawiązaniu do wpływu technologii na pracę działów zakupów.

Technologiczna zmiana funkcji zakupów przekłada się jednocześnie na rolę członków działów zakupów. Kupcy, specjaliści i managerowie zakupowi stają się managerami wartości. Ich zadaniem będzie generowanie wartości dodanej ze współpracy z klientami wewnętrznymi i dostawcami w oparciu o długofalowe relacje.

W marketingowej części konferencji zaprezentowano wyniki Dialogu Branżowego SAR/PSML, który już od lat stara się znaleźć najlepsze rekomendacje dla kooperacji między agencjami a klientami. Podstawowym i można powiedzieć – złotym – zaleceniem nieustannie pozostaje komunikacja. Prelegenci bloku marketingowego, jak i Paneliści podkreślali znaczenie transparentności i otwartej komunikacji pomiędzy podmiotami.

Uzupełnieniem rozważań dotyczących przyszłości zakupów był również blok „Jak kupować outsourcing”. Możliwość przeniesienia części procesów biznesowych do dostawców posiadających większe doświadczenie i znajomość danego rynku, to kolejny, popularny ruch ze strony nowoczesnych przedsiębiorstw.

Nieustannie, bardzo istotne jest zaufanie okazane partnerowi i zrozumienie jego profesjonalizmu i znajomości zlecanych usług. Nawet jeśli firma posiada swój know-how w danej kategorii i potrafi zarządzać np. swoim łańcuchem dostaw, outsourcing tej grupy usług może przynieść znaczne korzyści.

– Kupowanie logistyki to optymalizacja zakupu dostaw, a nie tylko obniżanie jednostkowej ceny usługi – przekonywał Daniel Korbus z XBS Group.

Wzorem lat ubiegłych, do międzynarodowego grona prelegentów konferencji dołączyli Goście specjalni. Przed atrakcjami wieczornymi, Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w inspirującym wystąpieniu dotyczącym budowaniu efektywnych zespołów, prowadzonym przez legendę polskiego sportu, lekkoatletę – Pana Roberta Korzeniowskiego. Z kolei w zagłębieniu się w tajniki ludzkiego umysłu oraz możliwych zastosowań rozwiązań psychologii neurokognitywnej w codziennej pracy, pomógł – po raz kolejny – niezawodny dr Maciej Błaszak.

Networking, networking, networking

Poza kuluarami konferencji, przygotowaliśmy dla Uczestników dodatkową formę spotkań pozwalającą na zdobywanie kontaktów oraz wymianę najlepszych praktyk. Nowość tegorocznej edycji konferencji – Stoliki tematyczne, przyciągnęły 10-12 osobowe grupy praktyków chcących porozmawiać z osobami o podobnych zainteresowaniach czy obowiązkach, na moderowane tematy: Import z Azji – w ujęciu zakupowym, Zakupy usług druku, Zakupy IT oraz Flota samochodowa.

Po oficjalnej części konferencji, umożliwiliśmy Uczestnikom oraz Prelegentom kontynuowanie rozmów w mniej zobowiązującej atmosferze w warszawskim Hard Rock Cafe podczas wyjątkowego cocktail networkingu. Na wszystkich obecnych czekały liczne atrakcje.

W dorocznym Turniej Piłkarzyków Branży Zakupowej o nagrody ufundowane przez PZPN walczyły dwuosobowe zespoły. Wspaniałym elementem wieczoru był występ zespołu coverowego Dr Queen, który swoją królewską energią i hitami legendarnego zespołu z wąsatym frontmanem na czele, porwał wszystkich do tańca.

Liderzy branży

Konferencja PROCON/POLZAK 2017 to również wydarzenie, podczas którego wyłonieni zostali Dostawcy Roku 2016 oraz Lider Zakupów 2016.

W poszczególnych kategoriach, zwyciężyli:

  • IT: Sevenet S.A. – zwycięzca (Sage Sp. z o.o. – wyróżnienie)
  • Logistics Services: VIVE Transport Services Sp. z o.o.
  • Creative Services: Mea Group Sp. z o.o. – zwycięzca (Allegro Smart Communications – wyróżnienie)

Konkurs Lider Zakupów, organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Menadżerów Logistyki I Zakupów wyłania osoby, które przyczyniły się do promowanie funkcji zakupowej w organizacjach.

W tym roku, laureatką konkursu – Liderem Zakupów 2016 została Pani Marta Szymańska z firmy Danfoss. Wyróżnienia otrzymali: Daniel Matel, Imperial Tobacco Polska oraz Agata Mazurkiewicz i Agata Kulikowska z TAURON.

Prestiżowe przedsięwzięcie

Prestiżowe przedsięwzięcie, tak licznie gromadzące przedstawicieli najwyższego szczebla z ponad 130 firm utrzymało wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny, również dzięki wsparciu firm Partnerskich. Jako organizatorzy, chcemy podziękować za współpracę swojemu Partnerowi strategicznemu – firmie eventowej FSWO za nieoceniony wkład w organizację wydarzenia oraz Patronom merytorycznym: Akademii Leona Koźmińskiego, SAR, KAE, SBE; Partnerom: Ivalua, Altavia Polska, Lyreco, Prografix, XBS Group, Epson i NextBuy; Wystawcom: OEX E-Business, Weco Travel, Marketplanet, Dussmann, No Limits Logistyka oraz CIPS, których stoiska można było odwiedzić w konferencyjnej strefieEXPO.

Specjalne podziękowania, kierujemy również dla Patronów medialnych wydarzenia: QBusinnes.pl, Outsourcing Portal, Outsourcing&More, Newseria Biznes, Top Logistyk, logistyczny.com, Eurologistics, LOG24.pl, Logistyka a Jakość, Nowoczesny Magazyn, nm.pl, Logistyka.net.pl, Zamawiający, Outsourcing Magazine oraz Meeting Planner.

Konferencja PROCON/POLZAK nie byłaby stałą pozycją w kalendarzu wydarzeń branżowych bez Prelegentów, pragnących dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami oraz bez Uczestników, którzy tą wiedzą są zainteresowani i tak chętnie biorą udział w dyskusjach. Dziękujemy!

Mamy nadzieję, że nawiązane kontakty, zdobyta wiedza i umiejętności przydadzą się w Państwa codziennej pracy i zobaczymy się już wkrótce na kolejnych wydarzeniach z rodziny PROCON.